יונתן בוריצקי, תלמיד תיכון מהוד השרון, הציל את חייו של אביו, יעקב (67) באמצעות פעולות החייאה ועיסויים, לאחר שהאב עבר אירוע של דום לב, נפל והיה מחוסר הכרה.
משגב: הציל את חברו לעבודה שלקה בדום לב לקה בליבו בפארק מים וניצל הודות לתושייתה של אחת האורחות ומכשיר הדפיברילטור
שום דבר לא הכין את בוריצקי, תלמיד כיתה י"ב, למצב שאליו נקלע לפני כחודש. לדבריו, היה זה יום רגיל, כאשר הוא ואביו היו יחד בבית.
"חזרתי מבית הספר, אבא שלי בדיוק סיים להכין חביתה ותפקד כרגיל", הוא מספר, עד שלפתע הוא שמע קול חבטה עז מהחדר השני ורץ למטבח. "ראיתי את אבא שלי שוכב על הרצפה, כשהפנים שלו התחילו להכחיל", מספר הבן. "לא הבנתי מה קרה, ניסיתי לקרוא לו, אבל הוא לא הגיב והתחלתי להילחץ מאוד. פחדתי ממש. היייתי בטוח שאבא שלי הולך למות. זה מאוד מלחיץ לראות את אבא שלך עם עיניים פקוחות, אך לא מגיב".
בוריצקי התקשר מיד למד"א, שם החלו להדריך אותו טלפונית כיצד לטפל באביו. הוא החל לבצע באביו פעולות החייאה וכשאביו לא הגיב הוא עבר, בהנחיית מד"א, לבצע עיסויי לב נמרצים. "פתאום שמתי לב שהוא מתחיל לנשום כל חצי דקה נשימות לא סדירות" מספר בוריצקי."תוך דקות ספורות מד"א הגיעו והמשיכו בתהליך ההחייאה. זה היה אמנם עניין של כמה דקות, אבל לי זה הרגיש כמו נצח. אי אפשר לדמיין את כל הסיטואציה הזאת".
האב הובהל על ידי הפראמדיקים לבית החולים "מאיר" בכפר סבא, כשהוא מונשם ומחוסר הכרה. ההחייאה שביצע הבן, אומרים במד"א, הייתה זו שהצילה את חיי אביו.
לדברי ד"ר דודי פרג, מנהל יחידת טיפול נמרץ לב בבית החולים, מיד עם הגעתו של יעקב לבית החולים הוחלט להכניסו לצנתור דחוף ולהתחיל בתהליך של קירור גופו כאשר הוא מורדם, במסגרתו הורדה טמפרטורת הגוף שלו ל-34 מעלות, כדי לעזור למוחו להתאושש מהאירוע.
"הגורל של אנשים שעוברים אירוע של דום לב מוכרע ב-15-10 הדקות הראשונות", מסביר ד"ר פרג. "זמינות של דפיברילטורים במקומות ציבוריים והכשרה של אנשים שישלטו בתורת ההחייאה היא קריטית. במקרה זה, אין ספק שהתגובה המהירה של הבן הצילה את חייו. רופאי המחלקה הקרדיולוגית ב'מאיר' פועלים ללא ליאות להחדרת מכשירי דפיברילטור בערי השרון והכשרת צוותים לשימוש בהם".
"זה ממש נס שאבא שלי הצליח לשרוד הכל ולעבור את הניתוח עם פגיעה מוחית ממש קלה", מוסיף בוריצקי השבוע. "היום הוא בסדר, אבל הוא לא זוכר את האירוע. לא כל יום אתה זוכה להציל מישהו, ועוד את אבא שלך. אני מרגיש שעשיתי את מה שאני צריך לעשות ואני שמח על כך".
האב יעקב, יש לציין, גילה כי בנו היה זה שהציל את חייו רק כשבוע לאחר המקרה. "הייתי שבוע ימים ללא הכרה וכשהתעוררתי לא ידעתי מה קרה", הוא מספר. "יונתן סיפר לי שהוא הציל את חיי וזה ריגש אותי מאוד. הבן שלי יצא גיבור ובזכותו אני בחיים. אם הוא לא היה איתי באותם רגעים, לא הייתי נשאר בחיים".
בשבוע שעבר, לאחר כשלושה שבועות בהם היה מאושפז בבית החולים, יעקב השתחרר לביתו ומנסה לחזור לשיגרה.
"אני ממשיך הלאה, אבל זוכר שיונתן שלי יצא גדול. הוא הציל אותי. כולם צריכים ללמוד ממנו, כך שאם קורה להם מקרה דומה, הם יוכלו להציל חיים".