בין נחילי הילדים, המורים וההורים שפקדו אתמול (א') לבתי הספר ולגנים, היה אפשר למצוא גם שני תושבי הוד השרון, הראשונים שפוגשים את הבאים לבית הספר והאמונים על הבטחון. דני רייטמן (66), מאבטח בבית הספר אוסישקין, ומשה כהן (72), מאבטח בגן תאנה בכפר סבא ועד לא מזמן המאבטח בבית הספר תל"י, מתרגשים לא פחות משנת הלימודים שנפתחה כשבראשם מטרה אחת מובהקת, לשמור על בטחונם של יושבי מוסדות הלימודים.
משה כהן | צילום: אסף פרידמןמשה כהן | צילום: אסף פרידמן
משה כהן | צילום: אסף פרידמן
(משה כהן | צילום: אסף פרידמן)
כהן: "אני אוהב את העבודה ומתרגש"
משה כהן (72) מהוד השרון, לשעבר יהלומן וזכיין של רשת "מתאים לי", משמש זה חמש שנים כמאבטח במוסדות חינוך, כשהוא מצויד באקדח מדגם יריחו וגם בתרסיס פילפל.
"עברתי הכשרה במסגרת קורס משטרתי בן שבוע, שנמשך מבוקר עד לילה. הקורס הכשיר אותי בין היתר בהפעלת נשק, כמו חיילים קרביים, וקיבלתי רישיון כמאבטח מטעם המשרד לביטחון פנים. בכל חצי שנה אני עובר קורס רענון - כולל אימוני ירי ועדכון הנהלים. בקרוב אני אמור לעבור שוב את הקורס הזה".
עד לאחרונה כהן עבד בבית הספר תל"י בהוד השרון, וכיום הוא עובד בגן טרום-טרום חובה תאנה בכפר סבא, במסגרת חברת בן ביטחון. הוא עובד משעת הפתיחה של הגן עד שתיים בצהריים, כשמשכיבים את הילדים לישון. בשעות שנותרו עד הסגירה הוא מוחלף על ידי מאבטח אחר.
"תפקידי למנוע כניסת זרים לגן, ולאפשר כניסה רק לאנשים מורשים, כמו גננות, מדריכות והורים. אני מכיר את כל ההורים. הקשר שלי עם הילדים חזק. הגננת, שיודעת שלחמתי בששת הימים בירושלים, ביקשה ממני ביום ירושלים לספר לילדים על חוויותיי מהמלחמה בירושלים".
הוא אב לשניים וסב לשישה - שלושה של ילדיו, ושלושה של ילדי זוגתו. "אני אוהב מאוד את העבודה בגן. לקראת השנה החדשה אני מצפה להכיר ילדים חדשים והורים חדשים, וההתרגשות גדולה".
רייטמן: "מרגיש כמו במשפחה"
דני רייטמן (66), תושב הוד השרון, לשעבר מנהל ייצור בתעשיית המתכת, וזה שנה וחצי מאבטח בבית הספר אוסישקין בכפר סבא, כעובד של חברת בן ביטחון.
דני רייטמן | צילום: אסף פרידמןדני רייטמן | צילום: אסף פרידמן
דני רייטמן | צילום: אסף פרידמן
(דני רייטמן | צילום: אסף פרידמן)
"אני מסיים כעת חופשה בת שבועיים. עד אמצע אוגוסט המשכתי לאבטח את בית הספר, בעת שהתקיימו בו פעילויות של החינוך המיוחד ועבודות בנייה (מעלית ושירותים לנכים)", מספר רייטמן.
"מבחינתי, לא יחול כל שינוי ואמשיך בשנת הלימודים החדשה למלא אחר אותן ההנחיות: אף הורה לא יורשה להיכנס לשטח בית הספר, אלא אם אקבל אישור טלפוני מיוחד מהמזכירות. אם הילד שכח את הכריך שלו בבית, ההורה ישאיר אותו אצלי ואני אדאג להעביר אותו לילד באמצעות המזכירה או בעזרת תלמיד אחר. אחרי החגים ההסדר הזה יחול גם על הורי כיתות א', וכמו תמיד, ודאי יהיו ויכוחים.
"היחסים שלי עם קהילת בית הספר טובים מאוד. מבחינתי, צוות בית הספר (המורים והמנהלת) ממש כמו משפחה. עם רוב ההורים הקשר מסתכם בברכת שלום, ואילו התלמידים מרבים לבוא אליי כדי שאעשה ביניהם סולחה באמצע ריב".