מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגניםמבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים
מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים
(מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים)
אם מיציתם כבר את הטיולים בצפון ובדרום הארץ ומתחשק לכם עוד טיול אחד כדי לחתום סופית את תקופת החגים, תרשו לנו להציע לכם טיול רגלי קרוב לבית: ממקורות הירקון למבצר אנטיפטרוס.
את הטיול שלנו נתחיל בגן הלאומי מקורות הירקון בכניסה הסמוכה לכפר הבפטיסטים. כאן תמצאו לא מעט עצים, ספסלים ומתקנים למנגל. כל זאת לצד נחל הירקון המשתרך לאורכו של הפארק.
אבל החלק המעניין יתחיל דווקא ביציאה ממתחם הפיקניקים לכיוון מבצר אנטיפטרוס. לאחר שתחצו את הגשר ששימש בעבר למעבר הרכבת תוכלו לראות בצד ימין את בריכת הנופרים. מדובר בבריכה הניזונה ממקורות הירקון, שהייחוד שלה הוא פריחתם המרשימה של פרחי נופר גדולים בצבע ירוק וצהוב על פני המים.
הכמות הגדולה של הנופרים בשילוב עם המים הצלולים והקרירים נותנים מראה פסטורלי ומשכיחים מעט את העובדה שאנחנו נמצאים חמש דקות מהעיר הסואנת. הכניסה למי בריכת הנופרים אסורה, אולם מדובר במקום נהדר לעצירה רומנטית או לפיקניק עם הילדים.
בריכת הנופריםבריכת הנופרים
בריכת הנופרים
(בריכת הנופרים)
צועדים למבצר אנטיפטרוס
אחרי שעצרנו למנוחה בבריכת הנופרים וצברנו כוח, אנחנו ממשיכים אל היעד הבא: מבצר אנטיפטרוס, אשר נמצא על תל אפק שמכיל את שרידי העיר המקראית אפק. המבצר הוא למעשה שריד לעיר הקדומה שהקים המלך הורדוס במאה ה-9 לספירה באמצע הדרך בין ירושלים לקיסריה. העיר נקראה אנטיפטריס על שם אביו של הורדוס אנטיפטרוס. העיר אמנם נהרסה ברעידת אדמה בשנת 363 לספירה ובחפירות התגלה המבצר ההיסטורי.
הצעידה אל מבצר אנטיפטרוס מרשימה. בעונת הסתיו תוכלו למצוא כאן חצבים פורחים לצד המים היפים של בריכת הנופרים ומקורות הירקון. ככל שמתקרבים אל שטח המבצר נראה שדות חיטה, שבעונת האביב מגיעים לגבהים.
עם הכניסה לאתר מבצר אנטיפטרוס נראה את האגם היפהפה ששוכן לצידו. תוכלו לבצע עיקוף שלו או לטפס ישירות אל המבצר. ממרומי המבצר נראה את כל הסביבה וביום בהיר אפילו ניתן לראות את הים. אחרי שתרדו מן המבצר תוכלו לשבת באחד מהספסלים הרבים שנמצאים במקום, לצד העצים שמעניקים צל מול האגם.
האגם ליד מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגניםהאגם ליד מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים
האגם ליד מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים
(האגם ליד מבצר אנטיפטרוס. צילום: מנו גרינשפן, רשות הטבע והגנים)
הכניסה אל הגן הלאומי ירקון כרוכה בתשלום בהתאם למחירון שנקבע על ידי רשות הטבע והגנים. במקום מתקיימות מדי פעם פעילויות שעורכת רשות הטבע והגנים, לרבות הופעות מוזיקה מול האגם בעת שקיעה. חשוב מאוד לשמור על הניקיון, שכן הגן הלאומי עמוס מאוד במטיילים בימים אלה ורבים רוצים להנות מן הטבע הנפלא שיש לנו.
איך מגיעים?
מכיוון פתח תקוה יש לנסוע לצומת כפר הבפטיסטים על כביש 40 ושם לפנות ימינה עד להגעה לגן הלאומי מקורות הירקון.
מכיוון כביש 5 או מחלף קסם: יש להגיע לצומת כפר הבפטיסטים ושם לפנות שמאלה, קיים שילוט עד לגן הלאומי.