"השאלה העומדת לפתחי היא האם נכון יהיה לחרוג ממתחם העונש ההולם מקרה זה לצרכי שיקום, באופן שהנאשם לא ירצה עונש מאסר בפועל, אף לא בדרך של עבודות שירות" – כך כתב מיכאל קרשן, שופט בית המשפט השלום בכפר סבא, לפני שגזר את עונשו של תושב הוד השרון.
נגד התושב, מסעדן לשעבר בן 39, הוגש כתב אישום לאחר שבמהלך חיפוש בביתו השכור ב-2016, אותרו שני אוהלים ובהם 51 שתילי קנאביס שגודלו בתנאי מעבדה. התושב הודה במעשים והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של גידול סם והחזקת סם שלא לצריכה עצמית.
מעבדה לייצור קנאביס | צילום ארכיון: דוברות המשטרהמעבדה לייצור קנאביס | צילום ארכיון: דוברות המשטרה
מעבדה לייצור קנאביס | צילום ארכיון: דוברות המשטרה
(מעבדה לייצור קנאביס | צילום ארכיון: דוברות המשטרה)
שירות המבחן: מדובר אב טרי העובד בעבודה קבועה
לאחר ההרשעה עלה כי הנאשם חווה קשיים כלכליים, כמו גם משברים אישיים. כיום, יש לציין, הוא נמצא בהליך שיקום, אב טרי לתינוקת בת שנה ואשתו בהיריון. בבית המשפט עלה כי הוא שיתף פעולה באופן מלא ועבר תהליך משמעותי.
לאור הנסיבות הללו, דרשה התביעה מטעם המדינה לגזור עליו עונש 'קל' של 6 חודשי מאסר שירוצו, בין השאר, בעבודות שירות. לפי התביעה, טווח הענישה במקרים כאלו נע בין 8 ל-10 חודשים מאסר. הנאשם מצידו, ביקש לציין את הנזק הרב שייגרם לו ולמשפחתו עקב מאסר כזה.
השופט קרשן: ראוי לתת משקל לתהליך שיקום ממושך ומיטיב
השופט קרשן קיבל את עמדת הנאשם, והזכיר את השינוי החיובי שעבר בחייו. מעבר לזה ציין השופט כי עונש מאסר עלול להוביל לאובדן פרנסה – של הנאשם ושל משפחתו התלויה בו. קרשן אף הפנה לפסק דין דומה של בית המשפט המחוזי בחיפה, בו על נאשם שגידל מעבדה גדולה בהרבה – בהיקף של 12 ק"ג קנאביס – הוטל עונש של עבודות שירות לציבור בלבד.
השופט קרשן הוסיף: "ראוי במקרים מסוג זה לתת משקל של ממש להליך שיקום ממושך ומיטיב שעובר הנאשם, במיוחד נוכח המלצות הוועדה הציבורית לבחינת מדיניות הענישה בראשות כבוד השופטת בדימוס דליה דורנר, בדבר הגברת מאמצי השיקום וצמצום השימוש במאסרים קצרים – מדיניות שאומצה מאז בידי ממשלת ישראל".
לבסוף גזר השופט קרשן על הנאשם, 300 שעות עבודות שירות לציבור, 6 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 4,000 שקלים. כמו כן, נפסל רשיונו של התושב למשך חודש.