מה גורם לשפכים מאזור קלקיליה לזהם את נחל ציר ונחל קנה, מיובלי הירקון, הסמוכים לראש העין? אזרחים שטיילו בנחל אמרו השבוע כי הזרמת הביוב לנחלים מתגברת.
"נחל הירקון נמצא בשיקום מספר שנים. בתקופה הזו הדגים היו עולים נגד הזרם מכיוון תל אביב. השנה לא נצפה אפילו דג אחד במעלה הנחל, ובגלל זיהום נחל קנה עבודה של שנים נמחית בכמה רגעים", התלונן יוסי דמארי, המרבה לטייל וליהנות מהנחל. "לא ייתכן שבמדינה מודרנית ומתקדמת כמו ישראל לא מוצאים פתרון לזיהום הגולש לנחל הירקון. מישהו צריך לתת תשובה כדי לשים סוף לזיהום".
מאיגוד ערים דרום השרון המזרחי לביוב נמסר כי השפכים שהוזרמו לנחל ציר מגיעים משטח שבשליטת הרשות הפלסטינית. נחל ציר שמתחיל במערב השומרון ממשיך לעבר נחל קנה, מיובליו הגדולים של נחל הירקון. באיגוד מסבירים כי "בעקבות תקלות חוזרות במערכת הביוב של קלקיליה וכן בקו השפכים של אלפי מנשה, סמוך לכפר חבלה, הוזרמו לאחרונה שפכים רבים לכיוון ואדי א-סהלה ונחל ציר".
צילום: יוסי דמאריצילום: יוסי דמארי
צילום: יוסי דמארי
(צילום: יוסי דמארי)
מרשות המים נמסר בתגובה כי "ככל הנראה מדובר בגלישות שפכים ממאספי הביוב מהרשות הפלסטינית - קלקיליה ועוד. אנחנו נערכים לתת מענה גם לגלישות אלו".
מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "נכון להיום אין כל פגיעה בקווי ההולכה אשר פוגעת בפעילות המט"ש. זאת לאחר טיפול שנעשה בתיאום של המינהל האזרחי עם עיריית קלקיליה. נציין כי התקלה המדוברת נבעה מסתימת בור ביוב בעיר קלקיליה הנמצאת בשטחי הרשות הפלסטינית. הטיפול בתקלה הושלם בתוך שבוע וחצי. יחד עם זאת, נדגיש שוב שהתקלה כבר תוקנה וכי לא קיימת פגיעה בפעילות המט"ש". על אף שבמתפ"ש טוענים שהתקלה תוקנה - מבדיקה במקום עולה כי השפכים ממשיכים לזרום לנחלים.
בשלב זה, כאמור, הזיהום נמשך ולאור העובדה שאנו לקראת עונת הקיץ שבה מגיעים מתרחצים רבים למקום - מומלץ לא להיכנס למים.