ההסתדרות הגישה לאחרונה צו מניעה דחוף כנגד הנהלת רשת הדיור המוגן "עד 120", שיורה לה לחדול מהתנהלותה "הקיצונית והחמורה", לדבריה, כנגד התארגנות עובדיה בהסתדרות וכן יחייב אותה בתשלום פיצויים בגובה 1.78 מיליון שקל.
צילום: אגף הדוברות בהסתדרותצילום: אגף הדוברות בהסתדרות
צילום: אגף הדוברות בהסתדרות
(צילום: אגף הדוברות בהסתדרות)
300 עובדי "עד 120" התאגדו בהסתדרות לפני כ-20 יום, ועד עתה למעלה ממחצית מהם חתמו על טפסי ההצטרפות. בהתארגנות לוקחים חלק עובדי הרשת המועסקים בין היתר בתפקידי סיעוד, מרפאה, תחזוקה ומטה, והם מבקשים להסדיר בהסכם קיבוצי ראשון את ביטחונם התעסוקתי ולשפר את תנאי העסקתם. ל"עד 120" סניפים ברמת החייל בתל-אביב, בהוד השרון ובראשון לציון.
על פי כתב התביעה, מיד לאחר שנשלחה מטעם ההסתדרות הודעת יציגות להנהלת החברה, ובראשה המנכ"ל אבי קלפה, "החלו אנשיה לנקוט בפעולות חריגות ובלתי חוקיות בניסיון חמור ובוטה לסכל את ההתארגנות". למרות שלמעלה משליש מהעובדים התאגדו בהסתדרות, מסרבת החברה, כך לטענת הסתדרות, להכיר ביציגות ולנהל מו"מ עם נציגות העובדים.
עוד נכתב בכתב התביעה כי "הנהלת הרשת איימה על מוביל ההתארגנות באמצעות זימונו לשימוע לפני פיטורים, עודדה מנהלים לפנות לעובדים בעניין בהתארגנות באופן מנוגד לדין ומנעה את הגעתם של נציגי ההסתדרות אל העובדים במטרה לעכב את התחזקות ההתארגנות.
לטענת ההסתדרות: "הנהלת 'עד 120' ביצעה חבלה מכוונת בטפסי ההצטרפות של עובדים". על פי ראיות שהוגשו על ידי ההסתדרות לבית הדין, מחקו לכאורה אנשי "עד 120" חתימות של עובדים מטפסי ההצטרפות, מהלך שאיפשר לחברה לטעון כי ההסתדרות הגישה טפסים ללא חתימות ולכן היא אינה הארגון היציג. בנוסף הנחתה הנהלת "עד 120" עובדים לשלוח טפסי ביטול חברות ואף דאגה לצייד אותם בכתובת הדוא"ל אליה יש לשלוח את הטפסים. "כל אלו ועוד", נכתב בכתב התביעה, "הם מעשים חמורים ביותר, אסורים על פי דין, המגלמים התערבות בוטה ומסוכנת מצד המעסיק בזכותם הלגיטימית, הבסיסית והיסודית של העובדים להתאגד".
בבקשה שהגישה ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב באמצעות עו"ד ענת גוטמן מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי, נתבקש בית הדין לקבוע כי מעשיה של הנהלת "עד 120" מהווים פגיעה בזכות ההתארגנות, לקבוע כי ההסתדרות הינה ארגון העובדים היציג וכן להורות על החברה לשבת למו"מ ענייני ובתום לב לשם הסדרת תנאי העובדים בהסכם קיבוצי. בנוסף לכך, נוכח ההפרות החמורות שנקטה ההנהלה בנוגע לזכות ההתארגנות של עובדיה, ביקשה ההסתדרות לחייב את "עד 120" בפיצויים כוללים בסך של 1,787,616 שקל.
מרשת בתי הדיור המוגן 'עד 120' נמסר בתגובה להפגנה: "אנו נמצאים בדיאלוג מתמיד עם העובדים. החברה מכבדת את זכותם של עובדיה לחופש התארגנות ופועלת על-פי דין".