ראשי רשויות מהשרון והשומרון, לצד מומחי איכות הסביבה ומאות תושבים, משפחות וילדים הגיעו היום לועדה המחוזית לתכנון ובנייה ברמלה במטרה להילחם על בריאות התושבים ולהיאבק יחד כנגד החלטת הממשלה להקים תחנות כוח מונעות בגז ברחבי הארץ.
צילום: מטה המאבקצילום: מטה המאבק
צילום: מטה המאבק
(צילום: מטה המאבק)
בהחלטה תמוהה וחסרת שקיפות של ממשלת ישראל נקבעה הקמתן של כ-16 תחנות כח מונעות גז, בצפיפות גבוהה וברדיוס קרוב למאות אלפי תושבי כפר סבא, דרום השרון, הוד השרון, קרני שומרון, מועצה אזורית שומרון, אלפי מנשה, ראש העין, כוכב יאיר-צור יגאל, עפולה, באר טוביה, מועצה אזורית גלבוע, קרית מלאכי, קרית גת, עמק יזרעאל ורשויות נוספות.
היום, יום שני, 9 אוקטובר 2019, הושק המאבק הציבורי בהחלטת הממשלה, כאשר שורה של ראשי רשויות, מאות תושבים, ילדים ומומחים, יהודים לצד ערבים, הגיעו להביע את התנגדותם במסגרת ישיבה שהתקיימה בוועדה המחוזית ברמלה בנושא הקמתה של תחנת הכוח הפרטית הגדולה ביותר המתוכננת לקום ב"צומת השלום" על ידי חברת "ריינדיר" (חברת בת של סימנס). מחוץ לישיבה הפגינו מאות תושבים וילדים במחאה על הזלזול בבריאותם.
אושרת גני גונן, ראש מועצת דרום השרון אמרה בישיבה: "הדרך בה התקבלה ההחלטה, בלי שקיפות ובלי שיתוף לא מקובלת עלינו. גילינו על ההחלטה לתת ליזם לתכנן תשתיות לאומיות דרך כתבה שפורסמה בעיתון שחברת ריינדיר זכתה. איך לוקחים תשתיות לאומיות, מתעלמים מהאינטרס הציבור ונותנים ליזם? בלי לשתף, בלי מכרז. יזם מתכנן בתוואי של היתכנות כלכלית, הוא לא דואג לבריאות הציבור. יושבת כאן נציגה של משרד הבריאות – לא נדרש תסקיר בריאותי. עבור קיוסק צריך אישור בריאות! עבור תחנה שהיא פי שלושה מרידינג – לא צריך אישור בריאותי. זה מריח מאינטרסים אחרים ולא מאינטרסים של בריאות הציבור"
שחר קארו, תלמידה בת 14 ממתן פנתה בדמעות לאנשי הוועדה ואמרה: "אני לחוצה. אני ממש לחוצה. לא מבינה למה אני, ילדה בת 14, צריכה לדאוג לחיים שלי ולאחים שלי. לרובכם יש ילדים ונכדים. אני לא מבינה – אם היו מחליטים להקים ליד הבית שלכם, הייתם נלחמים על החיים שלכם. אם זה היה מסכן את הילדים שלכם – הייתם פועלים. למה שלא תבינו שזה באמת מסכן לנו את החיים ואת הבית שלנו?"