אם אתם שכירים ויש לכם ילדים מתחת לגיל שש, בתלוש המשכורת של חודש יוני שניתן בימים אלה, מצפה לכם הפתעה נעימה: תוספת של כמה אלפי שקלים לנטו.
מדובר ביישום תוכנית "נטו משפחה" שיזם שר האוצר משה כחלון, ובמסגרתה יקבלו הורים עובדים, שיש להם ילדים עד גיל שש, נקודות זיכוי במס. היישום מתחיל במשכורת יוני, רטרואקטיבית מינואר, כך שבמשכורת הנוכחית תקבלו תוספת חד־פעמית גדולה יחסית ובהמשך תוספת קטנה יותר בכל חודש.
מי יקבל את התוספת?
הורים עובדים — שכירים או עצמאיים — שיש להם ילדים עד גיל שש והם משתכרים יותר מ־5,000 שקל בחודש, כלומר שמנוכה משכרם מס הכנסה.
איך תשולם התוספת?
התוספת תשולם בדרך של מתן נקודות זיכוי, שמשמעותן הפחתה במס ההכנסה שאנחנו משלמים. במילים אחרות, נשלם פחות מס בכל חודש וכתוצאה מכך הנטו שלנו יגדל.
למה רק מי שמשתכר יותר מ־5,000 שקל בחודש יקבל את התוספת?
כי מי שמשתכר פחות מכך ממילא לא משלם מס הכנסה, ועל כן לנקודות הזיכוי אין מבחינתו שום משמעות.
כמה נקודות זיכוי מקבלים?
על פי התוכנית, על כל ילד מתחת לגיל שש תקבלו 2.5 נקודות זיכוי. כך, אם יש לכם שלושה ילדים בגיל הרלוונטי תקבלו 7.5 נקודות זיכוי.
כמה שווה נקודת זיכוי?
כל נקודת זיכוי שווה 215 שקל בחודש (הסכום מתעדכן מדי שנה).📷
האם שני ההורים זכאים להטבה?
כן, בתנאי שכל אחד מהם משתכר מעל 5,000 שקל בחודש והמס שמנוכה לו גבוה משווי ההטבה.
אז בכמה יגדל הנטו שלנו?
הנטו של כל הורה יגדל ב־537.5 שקל בחודש עבור כל ילד מתחת לגיל שש. כך, למשל, אם אתם שני הורים שכירים שמשתכרים מעל המינימום הנדרש ויש לכם שני ילדים מתחת לגיל שש, בכל חודש יתווסף להכנסה המשפחתית שלכם סכום נאה של 2,150 שקל (נטו). במקרה כזה, בתלוש הקרוב כל אחד מכם יקבל תוספת חד־פעמית לנטו של 6,450 שקל, משום שהתשלום מתבצע רטרואקיבית מחודש ינואר
אני עובד בשתי עבודות ומשתכר בכל אחת מהן פחות מ־5,000 שקל לחודש. האם אני זכאי להטבה?
כן, אם הכנסתך הכוללת משתי העבודות עולה על 5,000 שקל תוכל לקבל את נקודות הזיכוי אם תעשה תיאום מס.
הסתכלתי בתלוש ולא ראיתי את התוספת. מה זה אומר?
רוב ההורים הזכאים לנקודות הזיכוי יראו את התוספת לנטו כבר במשכורת יוני, אולם משרד האוצר התיר למעסיקים שלא הספיקו להיערך לכך לתת את נקודות הזיכוי במשכורת הבאה (כמובן רטרואקטיבית מינואר).
פרסום ראשוני: 13:37 , 09.07.17