שופט בית משפט השלום בכפר סבא מיכאל קרשן דחה את טענתה של יזמית בניה מהוד השרון שלפיה הייתה רשאית לעכב את המסירה משום שהקבלן קרס. בפסק הדין הובהר כי חוק המכר לא מאפשר לפטור יזמים מפיצוי על עיכוב במסירה במקרה כזה.
צילום המחשה: shutterstockצילום המחשה: shutterstock
צילום המחשה: shutterstock
(צילום המחשה: shutterstock)
עו"ד רוני סובוטקה מאתר "פסקדין" מתאר את המקרה: "מדובר בעורך דין שרכש את המשרד ב-2014 והגיש את התביעה לפני כשנתיים וטען בה שהוא זכאי לפיצוי עבור יותר משישה חודשים של איחור במסירה שכן היה אמור לקבל את המפתחות במאי 2016 ובפועל המסירה בוצעה רק באמצע דצמבר.
בתגובה טענה יזמית הבניה מהוד השרון כי חברת הבנייה ששכרה כקבלן מבצע נקלעה לקשיים כלכליים, ובית המשפט הוציא נגדה צו עיכוב הליכים שלא אפשר להתקדם בנייה. יקותיאל טענה כי ההסכם קובע שבמצב כזה היא רשאית הייתה לדחות את מועד המסירה.
"אבל השופט קרשן ציין כי החוק קובע ששלילת פיצוי על איחור במסירה אפשרית רק אם 'נבע מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו'.
צילום: יח"צצילום: יח"צ
צילום: יח"צ
(צילום: יח"צ)
"קריסה כלכלית של קבלן מבצע, צוין, היא סיכון שהיזם יכול וצריך לצפות מראש, כמו גם להיערך אליו בדרכים שונות כמו דרישת ערבויות הולמות. השופט ציין כי ודאי שאי אפשר להטיל את האחריות לקריסה הכלכלית על רוכש שלא מתקשר עם הקבלן ואין לו כל יכולת לבצע הערכות סיכון כאלה", סיים עו"ד רוני סובוטקה.