את תואר הקבוצה המשוגעת של הליגה הלאומית בכדורסל קוטפת העונה הפועל הוד השרון. אצל הקבוצה של נתי כהן זה או סקנדל או פסטיבל. היא התחילה את העונה ברצף של שלושה הפסדים. אחריהם הגיעה ריצה מדהימה של שישה ניצחונות ברציפות. אחר כך הגיעו חמישה הפסדים ברצף. ואז שוב ארבעה ניצחונות רצופים. ועכשיו שוב שני הפסדים ברציפות. קבוצה משוגעת, כבר אמרנו?
עמירם (מימין) ודוידי השבוע. "בערב נתון אנחנו מסוגלים לנצח כל קבוצה בליגה"עמירם (מימין) ודוידי השבוע. "בערב נתון אנחנו מסוגלים לנצח כל קבוצה בליגה"
עמירם (מימין) ודוידי השבוע. "בערב נתון אנחנו מסוגלים לנצח כל קבוצה בליגה"
(צילום: אסף פרידמן)

תלויים בעצמנו

הוד השרון, שבקיץ האחרון רק רצתה לשרוד ולעבור את העונה בשלום, פתאום מבינה שאולי היא יכולה לכוון גבוה יותר לכיוון הפלייאוף. שניים מהאחראים המרכזיים להצלחה של הקבוצה השנה הם הישראלים, עידו דוידי ויריב עמירם. לדוידי זו עונה שנייה במועדון, עמירם הגיע בקיץ האחרון. שניהם מציגים שורה סטטיסטית נאה מאוד. דוידי נמצא הכי הרבה זמן על הפרקט - יותר מ-35 דקות בערב, שבהן הוא קולע 14.5 נקודות בממוצע ומציג ידית נהדרת מחוץ לקשת עם 41.7 אחוזים, שמציבים אותו במקום השישי בליגה. עמירם משחק כמעט 25 דקות במשחק, ובהן הוא קולע 10.7 נקודות וקוטף 5.7 ריבאונדים.
"בתחילת העונה לקח לנו קצת זמן להתחבר, נוסף על כמה שינויים שעשינו בזרים, עד שהגענו להרכב הנכון ואז היה לנו רצף נהדר של ניצחונות", אומר עמירם השבוע. "לאחר מכן הגיע רצף של הפסדים, שנבעו בין היתר מיריבות חזקות מהצמרת, וסקור גבוה, מה שלא אופייני לנו. אולי הייתה גם שאננות. דוידי, קח ממני את התשובה מכאן...".
"נראה שהיינו בביטחון יתר", מנסה דוידי להסביר. "אחרי סדרת הניצחונות הגיעו באמת משחקים קשים. לא שלפני כן היו משחקים קלים, אבל פתאום לא הצלחנו להמשיך לנצח. נכנסנו לאובר ביטחון, ולא שיחקנו כמו קבוצת אנדרדוג, וזה פגע בנו. הסקנו את המסקנות, ועכשיו אנחנו משחקים בכל משחק כאנדרדוג, ושמים לנו כמטרה את הפן ההגנתי".
שישה משחקים נותרו עד הפלייאוף, וחברי הצמד דוידי את עמירם אינם חוששים להעמיד רף ציפיות חדש. "אם לא נגיע לפלייאוף העליון זאת תהיה אכזבה עצומה", אומר דוידי. "אנחנו תלויים בעצמנו. כל מה שעשינו עד עכשיו צריך לתת לנו דרייב גדול להמשך הדרך, לסמן את המטרה הזאת ולעמוד בה".
עמירם: "עברנו כבר הרבה משחקים, ורואים באופק את סוף הליגה הסדירה. אנחנו בהחלט רוצים לתפוס מקום בפלייאוף. מסתכלים משחק אחרי משחק, וכל אחד כזה הוא עולם ומלואו. המאבק עוד יהיה קשה, אבל אם נמשיך בקצב הזה, הפלייאוף בהחלט יהיה בהישג יד".
אף אחד לא ספר אתכם בתחילת העונה.
עמירם: "אחרי רצף הניצחונות הראשון כולם כבר לקחו אותנו ברצינות גמורה, והבינו שבערב נתון אנחנו מסוגלים לנצח כל קבוצה בליגה. זה מחמיא לנו, אבל אנחנו צריכים להישאר צנועים ולעבוד קשה. החבר'ה עובדים כאן ולא מסתנוורים, ונמשיך בדרך שלנו".
מתי תפסיקו עם הצניעות ותתחילו לכוון גבוה?
דוידי: "אנחנו מרגישים שאנחנו קבוצה טובה שיכולה לעשות דברים יפים העונה, ואנחנו עסוקים בלקדם את עצמנו כל הזמן. אחרי הניצחונות הגיע רצף ההפסדים, שהבהיר לנו שאנחנו ממש לא יכולים ללכת עם חזה נפוח, אלא חייבים להמשיך להיות מפוקסים וחדורי מטרה".
אחרי שנתיים שבהן עסקו בהוד השרון בעיקר במלחמות הישרדות, באולם "עתידים" מתחילים להיזכר בעונות מוצלחות כמו זו שלפני 11 שנה, שבה קיבל את המושכות מאמן צעיר ששמו נתי כהן, בקדנציה הראשונה שלו בבוגרים, והביא את הקבוצה עד חצי הגמר, שם נעצרו על ידי ברק נתניה שעלתה בסופו של דבר לליגת העל. בעונת 2011/12 הלכה הוד השרון אפילו רחוק יותר, ונעצרה רק בגמר מול נס ציונה.
"גמר הפלייאוף? אנחנו מכוונים הכי גבוה שיש, אבל עוד לא חושבים רחוק כל כך", אומר דוידי.
עמירם: "יש מטרה ראשונה, והיא הגעה לפלייאוף. אחרי שזה יקרה, נראה את מי נקבל וננסה להמשיך להתקדם. תמיד קיימים החלומות האלה, להגיע לגמר ולקחת אליפות. אם אין השאיפות והחלומות האלה, אז למה משחקים? ננסה להיות במצב האידיאלי לקראת הפלייאוף".
איש אינו מצפה מכם לכלום ואין עליכם שום לחץ, לעומת קבוצות כמו הרצליה והפועל חיפה, שבעבורן זה יהיה כישלון אם הן לא יעלו.
דוידי: "מבחינת תקציבים, אין ספק שאנחנו לא מאריות הליגה. אם תוציא שלוש או ארבע קבוצות עם תקציבים גבוהים, שאר המועדונים הם פחות או יותר אותו דבר, ושם אנחנו מתמודדים. הליגה שוויונית, ובגלל זה היא קשה כל כך. אצלנו זה מאה אחוז עבודה קשה. כספורטאים יש לחץ חיובי להצליח, אבל סביבת העבודה שקטה וטובה".
עמירם: "הרבה יותר כיף וקל לעבוד ולשחק במקום שאין בו לחץ. המועדון נותן הרבה מאוד שקט וביטחון, ועוזר לנו בכל התהליך, ואנחנו השחקנים עושים הכול כדי להחזיר למועדון. זאת נוסחה טובה להצלחה".

נפגשו בצבא

עמירם הוא המבוגר בין השניים, בן 26. הוא נולד וגדל במחלקת הנוער של הצהובים מתל אביב, ושיחק עד הנוער בשנתון של עידן זלמנסון, כאשר השניים הם מהיחידים שנשארו פעילים מאותו המחזור ("נדמה לי שכל השאר פרשו. זה רק מראה כמה קשה להגיע לבוגרים, גם אם אתה גדל במכבי"). בנוער עבר להפועל כפר סבא, ושם עשה ארבע שנים במדים הירוקים. בגיל 22 קיבל את הצ'אנס הראשון בליגת העל, כשהצטרף לבני הרצליה. עונה לאחר מכן הצפין לנהריה, אבל אחרי שמיעט לקבל דקות חזר ללאומית.
"הרגשתי שאני לא מקבל את ההזדמנויות שלי, והחלטתי לחזור לשחק בליגה השנייה, בשאיפה לחזור מהר לליגת העל". אחרי עונה טובה ביבנה, הוא הגיע בשנה שעברה להוד השרון, והמשיך גם העונה.
דוידי (23) נולד בכפר סבא, והחל לשחק כדורסל באלפי מנשה, לשם עברה המשפחה כשהיה ילד. בגיל 14 עבר למכבי רעננה. לאחר שסיים גיל נוער, הצטרף להפועל עמק חפר מהארצית, משם עבר לשנתיים בכפר סבא, ובקיץ האחרון הצטרף להוד השרון.
השניים מעולם לא שיחקו יחד לפני שנפגשו בהוד השרון, אבל בכל זאת יש להם היכרות מוקדמת. "שירתנו יחד בחיל המודיעין. הצבא הפסיד אנשי מודיעין טובים, והכדורסל הרוויח", הם צוחקים.
"התחברנו מחדש בהוד השרון, ויש לנו כימיה מצוינת", מוסיף דוידי. "אנחנו יודעים להדליק אחד את השני באימונים ובמשחקים ולהרים את הרמה. זה כיף גדול, ורק שנמשיך להצליח".
לשניהם חלומות גדולים. עמירם רוצה לחזור לליגת העל ולהפוך לשחקן לגיטימי. דוידי מחכה להזדמנות הראשונה שלו בליגה הראשונה. לשניהם אין גיבור ילדות מהכדורסל. "אישית לא גדלתי על שום כוכב. אני מעריץ שחקנים שעושים תהליכים יפים, שעובדים קשה ומתקדמים. למשל אחד כמו יאניס אנטטוקומפו שעשה דרך מיוחדת מאוד, וכל שנה מוסיף לעצמו עוד יכולות והופך להיות בלתי ניתן לעצירה", אומר עמירם.
דוידי: "בשבילי השחקן שאני...",
עמירם מתפרץ: "ג'יי. סי. קארול מריאל מדריד, בגלל האחוזים המדהימים לשלוש. דוידי מת עליו".
דוידי: "טוב, ג'יי. סי. קארול זה ברור, אבל אם נסתכל בגזרה המקומית, אז ניצן חנוכי יכול להיות מודל של הרבה מאוד שחקנים ישראלים. אם הייתי מסתכל לאחור, הייתי רוצה לראות עוד שחקנים כמו דגן יבזורי בשנים שבהן הוא היה חזק בתודעה. אלה שני שחקנים שהייתי לומד מהם הרבה דברים".
עמירם ודוידי אינם מסתפקים רק בלזרוק לסל. עמירם לומד לתואר ראשון במדעי המחשב, ודוידי עוסק באימון ומשמש כמאמן הכושר של מחלקת הנוער בהפועל תל אביב. ויש להם מה לומר על מעמדו של השחקן הישראלי בכדורסל שלנו.
עמירם: "החוקים בהחלט לא מקילים על השחקן הישראלי. גם ריבוי המתאזרחים לא ממש עוזר. יש הרבה ישראלים מוכשרים שרק צריכים לקבל את ההזדמנויות ואת הגיבוי מהמועדון כדי לפרוח ולהצליח"
"כל שנה החוקים משתנים, כל הזמן יש תזוזות בנושא וזאת בעיה", אומר דוידי. "בעידן של ריבוי הזרים החוכמה היא לתקוע יתד, להראות איזה שחקן אתה וכל הזמן להוכיח את עצמך מחדש. הדברים תלויים בשחקן, אבל אין ספק שזה לא קל להשתלב. אני מקווה שבעתיד יהיה קל יותר לישראלים לעלות ליגה ולשחק".
"החוקים בהחלט לא מקילים על השחקן הישראלי", אומר עמירם. "גם ריבוי המתאזרחים לא ממש עוזר. מובן שאין לי חלילה משהו נגדם, אבל אנחנו רואים את הנסיבות שבהן חלקם מקבלים אזרחות. לפעמים אתה נתקל בזה מהצד, ואומר: 'ווללה, זה לא פייר'. יש כאלה שמגיע להם בזכות ובצדק ואין לי בעיה עם זה, אבל יש כאלה שמקבלים בנסיבות אחרות. לפעמים שחקנים פורחים בליגת העל בגלל סיטואציות למיניהן. יש הרבה שחקנים ישראליים מוכשרים, שרק צריכים לקבל את ההזדמנויות ואת הגיבוי מהמועדון כדי לפרוח ולהצליח".