גמר אליפות המדינה בכדורעף, חצי גמר הליגה הלאומית בכדורסל, והתקדמות משמעותית בנוער מבחינת הכדורגל, אבל איציק בן דור (61), מנהל מחלקת הספורט העירונית, מסרב להתהדר בהצלחות השנה בתחום הספורט המקצועני, ומעדיף קודם כל לדבר על הפעילות הספורט המגוונת בגני הילדים בעיר. "יש לנו היום 100 גני ילדים כשכל גן ילדים מקבל שעה שבועית של ספורט על ידי מדריך כושר המתמחה בגיל הרך", הוא מצהיר וממשיך, "בנוסף, כל יום שישי בשבועות האחרונים אנחנו לוקחים כ-300 ילדים לימי שיא, ימי ספורט עם תחנות".
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
במובן מסויים, דווקא העיסוק בתחומי ספורט לא פופוליסטיים, ממצב את בן דור הרחק משאר מקביליו בערי השרון האחרים, אלא המבקשים ראשית לחדור לתודעת הציבור דרך ההצלחה בתחומי הספורט המקצועני. "התפקיד שלי רחב יותר, אני אחראי על פיתוח הבסיס, לא על הלמעלה", הוא מסביר ומדגיש, "ככל שהבסיס יהיה יותר רחב, כך הסיכוי יגבר שיהיו יותר ספורטאים מצטיינים, וברגע שאתה מצטיין יש את האגודה, המדינה, את מכון וינגייט שיעזרו לך. אני קודם כל צריך לגרות אותך להיות ספורטאי מצטיין. ברגע שתהיה מצטיין, הדלת כבר תהיה פתוחה".
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
אחד הדברים הראשונים שמזהים כשנכנסים למשרדו הוא ספר בו מרוכזת התוכנית האסטרטגית של מחלקת הספורט בעיר בין השנים 2012 ל-2025 – ספר המחולק למנהלי בתי הספר ומפורטות בו התוכניות, המתקנים, והמטרות בספורט לשנים הקרובות. לאדם מן המניין, שגם תוכניות חומש נשמעות לו כמו פרקי זמן הרפתקניים, בטח במדינה שלנו, זה נשמע כמעט מופרך. אלא שבן דור משמש בתפקיד הזה כבר 26 שנה, פרק זמן שאיפשר לו לצפות מקרוב בתהליך הצמיחה הבלתי נגמר של העיר, מ-25,000 תושבים בעת כניסתו לתפקיד, 60,000 היום והיד עוד נטויה, עובדה שהכריחה אותו לעסוק בעתיד, לא פחות מאשר בהווה ואולי אף יותר ממנו.
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
היי איציק, איך המטרות השתנו במהלך השנים בהם אתה נמצא פה?
"תראה, אני חושב קדימה. עשיתי תוכנית אב אסטרטגית לספורט ולמתקני הספורט, יש לי חוברת מלפני 6 שנים שרואים בה לאן אנחנו שואפים בכדורסל, כדורגל וכדורעף. איך אנחנו רוצים לראות את הספורט שלנו מגני הילדים, דרך החטיבות, ועד לתיכונים. יש לנו מגמות ספורט במוסינזון, בכדורסל, בכדורסל וכדורעף. כיתת שחייה בחטיבת הראשונים. ויש לנו את כל מה שאני רוצה לראות להבא במתקני הספורט בעיר".
יש לא מעט שחקנים מקצועניים שגדלו בהוד השרון, קובי רפואה בכדורגל, אבי בן שימול בכדורסל, אלכס שפרנוביץ' בכדורעף, השאלה באיזה שלב אנחנו רוצים לעבור, אם בכלל, מעיר שהעיסוק בה בספורט הוא עממי לעיר שהספורט בה הוא מקצועני?
"גם זה נמצא בתוכנית האב האסטרטגית שלנו. אבל אתה צודק, אני לא רוצה ספורטאים מצטיינים, את בן שימול אני שיחררתי למכבי תל אביב כשהיה נער, יש גם את עמית שפירא כדורגלן צעיר במכבי תל אביב, אין הרבה ספורטאים מצטיינים, לא רק פה אלא בכלל בארץ, וכשיש אחד כזה לא עוצרים אותו. כי אם הוא מצטיין, אני אתן לו להתפתח במקום טוב יותר, הוא רק יכול להביא כבוד לעיר. אם אתה מדבר על קבוצה בליגת העל בכדורגל – אנחנו לא שם.
מסביבנו יש מספיק קבוצות כדורגל מקצועניות, אנחנו עדיין עיר מתפתחת, בסך הכל 60 אלף תושבים. אני חושב שבשביל להגיע לעיר שתהיה לה קבוצה ייצוגית בכדורגל ברמה הגבוהה ביותר זה ייקח עוד כמה שנים, העובדה היא שאנחנו לא שם. בכדורעף, למשל, אנחנו כן ברמה הגבוהה ביותר, לקחנו גביע, לקחנו אליפות, הפסדנו השנה בגמר. בכדורסל הגענו לחצי הגמר בלאומית, הכל קורה בקצב של העיר. אני חושב שאנחנו עוד לא במקום שאנחנו יכולים להשקיע עשרות מיליונים בקבוצות תחרותיות".
צילום: אריאל ימיניצילום: אריאל ימיני
צילום: אריאל ימיני
(צילום: אריאל ימיני)
כשגדלנו בעיר היינו רבנו על מגרשים, היום הגענו כבר למצב שילדים יכולים תמיד לאתר מתקן ספורט פנוי?
"הגענו למצב שיש לנו כמעט 50 מתקני ספורט פזורים בעיר, כמעט כולם עם תאורה. אנחנו מפרסמים בחוברות לילדים היכן נמצאים המגרשים המאורים בהם אפשר לשחק עד 22:00 בלילה. ואם תסתובב בעיר היום תמצא גם המון מגרשים ריקים. בספורטק סוגרים את האור רק ב-23:00, ובכל בית ספר יש מגרש מואר. אתה מדבר על הדור שלך, כשאני גדלתי בממלכתי א' היה רק מגרש חול, היו שני עמודי כדורעף בתוך המגרש של הכדורגל, וכך עשינו ספורט".
אתה אוהב את זה?
"אני מת על זה. בזכות זה אני עובד פה 25 שנה ואני כל יום כשאני מתעורר בבוקר, אני מרגיש חדש ואני עושה דברים חדשים. תראה, לדוגמא עכשיו היה לנו 600 ילדים בטריאתלון, לפני זה עשינו את מרוץ הוד השרון, לפני זה את אולימפיאדת הילדים. אנחנו, אגב, כמה מנהלי מחלקות בשרון הצענו לעשות את אולימפיאדת הילדים, עשינו את הראשונה בעיר, והיום כבר יש 9,000 ילדים שהתחרו בה בוינגייט, ויש לנו עוד הרבה מאוד פרוייקטים. ברגע שאני רואה משהו שהוא טוב בספורט, אני ישר מזנק עליו".
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
אני רואה פה הרבה תוכניות לעתיד, מה החלום האישי שלך?
"החלום שלי הוא שכל בנאדם ותושב בעיר יידע מה הספורט תורם גם לגוף וגם לנפש, אם הוא ספורטאי מצטיין אז בטח ובטח שיגיע לאן שיגיע, אבל אני בטוח בדבר אחד, מי שעוסק בספורט יהיה בסופו של יום אזרח טוב, חייל טוב והכי חשוב הוא יהיה בן אדם יותר טוב. כי בספורט יש חוקים, יש משמעת, צריך התמדה, צריך נחישות, אין דבר תכונה טובה שתגיד לי אותה ואני לא אצליח להראות לך שהיא גם בספורט, אין תכונה כזו.
ספורט גם מלמד אותך איזון, לדעת להפסיד, לדעת לוותר, אתה לא יכול להתאמן נון-סטופ כל יום עד 12 בלילה, אתה לא יכול להיות ספורטאי ולשתות משקאות חריפים או חס וחלילה להתעסק עם סמים. זאת אומרת שהיום אני רואה את השינוי שקרה פה ב-10-15 שנים, יש לנו 6,000 ילדים במערכת הספורט העירונית, רק בכדורסל 1,200 ילדים, 1,100 ילדים בכדורגל, 450 בהתעמלות קרקע ומכשירים, 400 בהתעמלות אמנותי, אלו סדרי גודל שאתה רואה התפתחות. נכון, לא כולם מגיעים לקודקוד, אבל בזכות זה נתוני הגיוס של הבנות אצלנו הם הגבוהים במדינה, אצל הבנים השלישי במדינה, בתעודות בגרות, אנחנו כמעט הכי טובים במדינה. הקרדיט אמנם לא רק שלו, אבל העיסוק בספורט הופך את האנשים לבני אדם יותר טובים".