שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרםשפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם
שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם
(שפן סלע בראש העין. צילום: תומר ויינגרם)
בתקופה האחרונה מתרבים המקרים של מחלת הלישמניה, שושנת יריחו, באזורי הבנייה החדשים בהוד השרון. הדבר קורה בגלל שבני האדם למעשה "פלשו" בשטח הטבעי של שפני הסלע, אשר מהווים מקור להתרבות חיידקי הלישמניה המסוכנים.
התופעה אופיינית בימים אלה לכל אזור הוד השרון. דיווחים על ילדים ומבוגרים שחלו בשושנת יריחו התקבלו התקבלו גם מראש העין, אורנית ויישובי הסביבה.
לאור זאת ראש מועצת אורנית, שלומי לנגר, קורא לתושבי האזור, בכללם לתושבי הוד השרון, לחתום על עצומה להוצאת שפני הסלע ממשפחת החיות המוגנות. ”שפני הסלע הפכו לבית הגידול המרכזי של טפיל הגורם למחלת הלישמניה, ששכיחותה בישראל כמעט שילשה את עצמה בעשור האחרון“, נכתב בעצומה.
”המחלה, המוכרת יותר בשם שושנת יריחו, גורמת כיבים עמוקים בעור, ואף שבדרך כלל אינה קטלנית, היא לא פשוטה לטיפול. טיפול משרדי הממשלה והרשויות המקומיות הינו טיפול חלקי משום העובדה כי מדובר בחיה מוגנת, ומכאן נדרשת חשיבה מחודשת בחוק החיות המוגנות בסוגיית שפני הסלע“.
שפני הסלע פעילים מאוד באזור הוד השרון, ובעיר ניתן לראות אותם בעיקר בשכונות החדשות. מדובר בבעלי חיים מוגנים אשר אסור לפגוע בהם, אלא אם כן מתגלה שהם נשאי הטפיל. הטפיל מועבר לבני אדם בעקיצתו הלילית של יתוש זעיר בשם זבוב החול, ואחריה מתבסס הטפיל בעור האדם ומתרבה תוך יצירת כיב או רובד דלקתי שאינם נוטים להחלים במשך זמן רב - חודשים ואף שנים.
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושביםשושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
(שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים)
בשנה האחרונה נרשמו עשרות מקרים של התפרצות המחלה בהוד השרון, ראש העין, אורנית ויישובים נוספים באזור. במשרד הבריאות עוקבים בדאגה אחר ההתפרצויות מחשש שהקרבה להוד השרון תביא להתפרצות הטפיל בעיר, בעיקר בשכונות החדשות.
במכתב ששלח אתמול (ראשון) לנגר לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ולשר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא כתב כי כמות שפני הסלע באזור, לא רק שאינה קטנה, "אלא שהביטוי ’מתרבים כמו שפנים‘ הפך להיות מוחשי בכמויות הזויות". לנגר מנה מספר פעולות אותן נקטה הרשות למיגור התופעה: חשמול וביטון גדרות, הריסת ואיטום מסלעות, טיפול אכיפתי במסלעות בבתים הפרטיים, לכידה ועוד. למרות כל זאת, הוא מסביר במכתבו, לא הצליחו להקטין את מימדי התופעה.
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושביםשושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים
(שושנת יריחו. צילום: באדיבות התושבים)