אילו חבשתם את מסכת הקורונה על עיניכם וטעמתם את כדורי הפלאפל הטריים והפריכים שהיו מוגשות לכם בשתי צלחות נפרדות - הייתם מתקשים לזהות אילו כדורים הוכנו לכם על ידי אלי דוד מפלאפל כדורי - הבוטק'ה הכחול הניצב מזה 60 שנה במרכז הוד השרון ואילו כדורים הוכנו על ידי כדורי דוד מפלאפל כדורי בהנהלת כדורי דוד, שפועל כבר כמה שבועות מעברו השני של הכביש. הסיבה לכך פשוטה: המתכון הסודי להכנת הפלאפל מוכר היטב לשניהם. עד לא מכבר הם עבדו יחד, כתף אל כתף, בבוטק'ה המיתולוגי שהוקם ב־1960 על ידי הוריהם יעקב ואביבה דוד.
5 צפייה בגלריה
הקרב על הכדורי
הקרב על הכדורי
הקרב על הכדורי
(צילומים: אסף פרידמן)
מאז הפך הפלאפל של כדורי לסמל של הוד השרון. לפני שלוש שנים דורג במקום הרביעי ברשימת עשרת דוכני הפלאפל הטובים במדינה. לפני תשע שנים דורג על ידי ynet במקום השישי. "זר כי יחלוף על פני המקום לא יבין מדוע משתרך פה תור עקשני כבר עשרות שנים, של קהל מעריצים קבוע", נכתב שם. "אי אפשר אפילו לשבת, ואין שולחן שעליו תוכל לזלוג הטחינה".
הדוכן הוקם על המדרכה בדרך רמתיים 59, צמוד לתחנת הדלק. בתחילה לא נשא כל שם, אחר כך נקרא פלאפל השרון, ולאחר פטירתו של אבי המשפחה, הוסב השם לפלאפל כדורי. מאז הפך למותג פופולרי. אביבה המשיכה לעבוד בדוכן כמעט עד פטירתה ב־2001, וחמשת ילדיה - רינה, דוד, כדורי, אלי ואמנון - ירשו את העסק בהתאם לצו הירושה. רק שלושה מהם - כדורי, אלי ואמנון, המשיכו את הדרך. עד היום רשום הדוכן בעירייה על שם אמם.
ומה עם המתכון הסודי, נשאר סודי?
"למזלנו, האחות הבכורה רינה שכנעה את האימא לגלות לילדיה את המתכון הסודי בעודה בחיים, וכך הוא עבר לדור השני, וכעת הוא עובר לדור השלישי", אומרת סיגל דוד, אלמנתו של אמנון. לפני ארבע שנים, בסוף יום העבודה בדוכן, לקה הבן הצעיר אמנון בדום לב ונפטר. הוא היה רק בן 57. אשתו סיגל נכנסה לעבודה במקומו, יחד עם ילדיה, והצטרפה לאלי ולכדורי, שלקח על עצמו לנהל את העסק.
5 צפייה בגלריה
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה כדורי במבנה החדש שפתח
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה כדורי במבנה החדש שפתח
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה כדורי במבנה החדש שפתח
(צילומים: אסף פרידמן)

הסכסוך והפיצול

לפני כמה שבועות חצה המתכון הסודי את הכביש. ממש מול הדוכן הכחול, בדרך רמתיים 72, פתח כדורי חנות חדשה, מעוצבת בסגנון מודרני יותר. אלי וסיגל לא היו מופתעים. "בעיר כבר התרוצצו שמועות שכדורי הולך לפתוח עסק חדש", אומרת סיגל. "שבועיים לפני פסח הגיע אלינו לקוח ואמר לנו שהוא שמע שאנחנו עוברים לצד השני של הכביש. עד אז לא ידענו שכדורי שכר כבר בקיץ הקודם ממש מולנו והחל לשפץ אותה, ובכל התקופה הזו הוא המשיך לעבוד יחד איתנו. יום אחד הוא הודיע לנו שאחרי פסח הוא סוגר את הדוכן ועובר לחנות החדשה יחד עם אשתו טובה ובנו קובי. אלי אמר לו: 'אתה לא יכול לסגור את העסק, הוא שייך גם לנו'. ואני אמרתי לו: 'אתה רוצה לזרוק אותי ואת היתומים של אחיך לרחוב בלי פרנסה?' והוא אמר לנו: 'קחו את הבוטק'ה'. מאז לא שוחחנו יותר".
המשפחה התפצלה לשניים. סיגל פנתה לעירייה ועדכנה שהבוטק'ה ממשיך לפעול. "הם הופתעו מאוד", מספרת סיגל. "כי כדורי כבר דיווח להם שהבוטק'ה נסגר ולכן חשבו בעירייה שכל המשפחה עוברת לשם. כיוון שהעסק עדיין רשום על שם האימא, פתחנו בהליכים לרישום העסק על שמנו".
בעקבות הליך משפטי, ששני הצדדים מסרבים להתייחס אליו, אסר בית המשפט על שני העסקים להשתמש בשם "פלאפל כדורי המקורי" אבל איפשר להשתמש בשם כדורי. וכך ניצבים כיום זה מול זה "פלאפל כדורי - הבוטק'ה הכחול" ו"פלאפל כדורי בהנהלת כדורי דוד".
5 צפייה בגלריה
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה
אלי דוד וסיגל על רקע הבוטק'ה
(צילומים: אסף פרידמן)
לפני שבועיים נפתח הבוטק'ה הכחול אחרי שהיה סגור חמישה שבועות בגלל ההסגר. במקביל נפתחה ממול החנות החדשה, ושני העסקים פתחו בקמפיינים שיווקיים ופרסומיים. כדורי הציב שלט גדול על אי התנועה שמפריד בין הדוכן לחנות. השלט נשא את תמונתו, שמו וחץ שמפנה לכיוון חנותו. אחרי ימים אחדים הוסר השלט. הפרסום העיקרי מתנהל ברשת הפייסבוק, תוך מאבק אגרסיבי על התודעה והחיך של הלקוחות.
"הפלאפל המוכר והאהוב בהנהלת כדורי דוד עבר לדרך רמתיים 72. אנחנו מזמינים אתכם לבוא ולראות את המקום החדש", פרסם כדורי.
בתגובה ביקש צוות הבוטק'ה הכחול לשים קץ לשמועות: "לאחר פניות ושאלות רבות - האם עברנו? האם פתחנו סניף נוסף? האם עזבנו או מסרנו את העסק? התשובה היא לא! ולא! לא עברנו, לא מכרנו, לא סגרנו. הבוטק'ה המוכר והנוסטלגי ממשיך לפעול באותה המתכונת, באותו המקום, עם אותו המתכון הסודי והטעם הממכר, על ידי אלי, האח התאום של אמנון ז"ל, וסיגל, אלמנתו של אמנון, שהיה הלב של העסק וילדיהם. יש דברים שפשוט אין להם תחליף".

הקרב על המקור

"פלאפל כדורי הבוטק'ה הכחול כבר לא אותו פלאפל", השיב כדורי מלחמה. "כדורי המקורי עבר ממול, מעבר לכביש, מקום חדש ברמה גבוהה, איכותי, חם. מי שרוצה לאכול את הפלאפל של כדורי המקורי שיגיע".
"יש דברים שלא מחליפים. ממשיכים את הדרך, אותה האיכות, אותו הטעם, אותו המקום!", השיב צוות הבוטק'ה.
5 צפייה בגלריה
הבוטק'ה של אלי דוד וסיגל
הבוטק'ה של אלי דוד וסיגל
הבוטק'ה של אלי דוד וסיגל
(צילומים: אסף פרידמן)
לשניכם יש את המתכון הסודי. מי שיטעם את כדורי הפלאפל משני עברי הכביש, יידע להבחין ביניהם?
"אכן, זה יהיה אתגר. בשבילי הפלאפל שלנו טעים יותר".
אז מה יהיה?
"כדורי כאן, אלי וסיגל שם. אנו מאחלים להם מכל הלב. אהבה, אושר, בריאות הגוף והנפש, פרנסה, הצלחה. אוהבים את כולם".

הלקוחות המומים

"זה היה מפתיע לגלות עוד דוכן של פלאפל כדורי מעבר לכביש", מספר השבוע לקוח קבוע. "אבל כשחושבים על זה אז אולי המהלך הזה התבקש. הם סבלו שם יחד וכנראה נמאס להם. הם רצו את השקט שלהם, אבל אין ספק שזה לא נעים".
לקוחות שהגיעו בפעם הראשונה לחנות החדשה התעניינו לדעת מה קרה ואיחלו לבעליה הצלחה. "הפלאפל נשאר טעים כמו שהיה בדוכן הכחול, שאותו אני זוכרת מאז שהייתי ילדה", אמרה אחת הלקוחות. "זהו טעם ילדותי ובכל פעם אני מתאהב בו מחדש", אמר לקוח אחר.
5 צפייה בגלריה
הבוטק'ה הישן
הבוטק'ה הישן
המקום החדש של כדורי
(צילומים: אסף פרידמן)
"כל השנים אכלתי בבוטק'ה הכחול, כי אהבתי את הטעם המיוחד", אמרה מירי קציר (57), שכבר ביקרה במקום החדש ארבע פעמים. "מרגע שהם התפצלו אני אוכלת רק אצל כדורי וטובה. אני סומכת עליהם שהטעם יישאר אותו טעם. גם המיקום יותר נוח, מאשר באמצע הרחוב, צמוד לתחנת דלק, יש יותר חניה, יהיה מקום לשבת (כיום עדיין אסור), ובסך הכל יותר נוח ונעים כאן".
רובי גרינפלד (50): "אני אוכל כאן כבר 30 שנה, מאז שהגעתי להוד השרון. הפלאפל שלהם טעים ותמיד טרי. הכדורים לא מספיקים לנוח בסלסלה ומוכנסים ישר לפיתות. מאז הפיצול, הכדורים אותם כדורים, והטעם נשאר אותו טעם. אני לא מתכוון לעבור לשום מקום אחר, אני אפילו לא חושב שאנסה. אני רגיל לבוא לכאן, אני רגיל לאנשים, אני שומר אמונים לבוטק'ה הכחול, שהוא הסמל של הוד השרון, וכל הארץ באים לאכול כאן. מי שרוצה לעבור לצד השני - שיעבור".
מה דעתך על הפיצול?
"אני לא רואה זאת בעין יפה. הייתי רוצה שהמשפחה תמשיך ביחד. כדורי לא היה צריך להודיע פתאום שהוא עוזב, הוא היה צריך להישאר כאן".