עמותת "הופכות את היוצרות", המסייעת לנשים ממעגל הזנות להשתקם ולחזור לחיים נורמטיביים, תקיים היום (ב') בשעה 20:00 בערב אירוע "בית פתוח" בבית משפחת ריינר בהוד השרון.
באירוע, שבו ישתתפו מלבד צוות העמותה גם נשים שנמצאות בתהליך שיקום, ידובר על התופעה, הגורמים לה והדרכים לפתור את מצוקתן של הנשים האלה ולתרום להן. האירוע הינו ללא תשלום ויוצעו בו למכירה מוצרים שתופרות הנשים המשתקמות, כאשר ההכנסות הן תרומה המסייעת להן להיחלץ ממעגל הניצול והאימה.
עבודת קודש. משתקמת ליד מכונת תפירה | צילום: לירז פנקעבודת קודש. משתקמת ליד מכונת תפירה | צילום: לירז פנק
עבודת קודש. משתקמת ליד מכונת תפירה | צילום: לירז פנק
(עבודת קודש. משתקמת ליד מכונת תפירה | צילום: לירז פנק)
"אנו מספקות מענה לכ-50 נשים וטרנסג'נדריות בשנה", מספרת לימור סגל, תושבת נווה ירק ומתנדבת בעמותה כבר חמש שנים. סגל קוראת לנשים מהאזור להגיע למפגש, להיחשף לעולמן של הנשים המשתקמות ולגלות שלא מדובר "בנשים עם קרניים", אלא בשנים שנוצלו מינית ומסלול חייהם הוביל אותן בעל כורחן לעולם של ניצול, זנות ואימה.
"המטרות שלנו הן שיקום מקצועי של הנשים, בניית ערך עצמי, תעסוקה, פרנסה והתנהלות כלכלית מיטיבה", היא אומרת. "מדובר בנשים מנוצלות, שנקלעו למצוקה נפשית, חברתית ומשפחתית ואיננו יכולות להשלים עם הפגיעה הקשה ביכולת שלהן לחיות חיים נורמטיביים".
אנשי העמותה פועלים למען כניסת נשים אלה למעגל העשייה ולחיזוק ביטחונן האישי. באירועים שהם עושים מדי חודש בבתים, הם מנסים להעלות את המודעות לנזקים האישיים והחברתיים של הזנות.
מתנדבות בעמותה. "חשוב לנו להעצים את הנשים האלו" | צילום: לירז פנקמתנדבות בעמותה. "חשוב לנו להעצים את הנשים האלו" | צילום: לירז פנק
מתנדבות בעמותה. "חשוב לנו להעצים את הנשים האלו" | צילום: לירז פנק
(מתנדבות בעמותה. "חשוב לנו להעצים את הנשים האלו" | צילום: לירז פנק)
סגל, עובדת סוציאלית בהכשרתה, שעבדה רבות עם אסירים ואסירות, נרקומנים ונערות בסיכון, התוודעה לעמותה במקרה. היא הגיעה להוד השרון לאחר נישואיה. לפני חמש שנים ראתה מודעה שמחפשים מתנדבת לעמותה והחליטה להצטרף.
"אנחנו מציעות לנשים שיקום תעסוקתי והעצמה כלכלית בדמות קורס אופנה - תפירה, עיצוב, שיווק דיגיטלי וכדומה. בשביל לצאת מזנות צריך לייצר אלטרנטיבה. יש בזה רציונל גדול, ברגע שאישה מתחילה לתפור לעצמה בגד ולהסתכל על עצמה במראה, היא פתאום מתייחסת לגוף כאל משהו נשי ולא מחולל, כמו שהיא התרגלה לראות. מדהים לראות אותן חוגגות מחדש את הנשיות שלהן. לאט לאט הן מתחילות להבין שהן ראויות, שהן לא רק גוף, אלא גם שכל ומתחילות להתחייב למסגרת".
האירוע השבוע יתקיים בבית הוריה של סגל בהוד השרון. "מדובר בבית מארח. אישה פותחת את ביתה לנשים בלבד. בכל אירוע אני מדברת על השיקום, על נשים בזנות, על המאפיינים, על הצרכים, אנחנו בעצם מגשרות בין הקהל של נשים נורמטיביות לנשים במעגל הזה, שנמצאות במפגש יחד איתי. הכול כדי לגרום לנשים להכיר את התופעה ולא להיבהל ממנה, לבטל את הסטיגמה הקשה שיש כלפי הנשים האלה. אני מסבירה שכל הנשים במעגל הזנות הן עם רקע של פגיעה מינית בילדות. אישה לא מתעוררת בבוקר ופתאום מחליטה לעסוק בזנות".
"אני לא למכירה". הלוגו של העמותה | צילום: לירז פנק"אני לא למכירה". הלוגו של העמותה | צילום: לירז פנק
"אני לא למכירה". הלוגו של העמותה | צילום: לירז פנק
("אני לא למכירה". הלוגו של העמותה | צילום: לירז פנק)
בסיומו של האירוע יימכרו תיקים וחולצות עם פרסום סלוגנים ברוח העמותה כמו "אני לא למכירה", שיוצרות הנשים בעמותה. הכספים מההכנסות יועברו כאמור למימון הבוגרות של המעגל.
"חשוב לנו להפיץ את האג'נדה ולהבין שיש הרבה כוח בהקשבה ובקבלה, זה מאוד מעצים אותן", מוסיפה סגל. מכל אירוע כזה נפתחת ההזדמנות הבאה ויותר ויותר נשים מבקשות לארח בביתן מפגש כזה".
איך מגיבות הנשים בקהל?
"רובן מופתעות. תמיד תהיה מישהי שתאמר 'וואו, בחיים לא חשבתי שאשב עם מישהי שעסקה בזנות ואראה שהיא מעניינת וחמודה ומקסימה, ואפילו יכולה להיות חברה שלי'".
האירוע יתקיים הערב (ב') ברחוב הפרג 16 בהוד השרון. פרטים ניתן לקבל אצל לימור סגל בטלפון 052-6227333.