חודש אחורה. מכבי הוד השרון מהליגה הלאומית בכדורסל מטילה פצצה מקצועית ומחתימה את סמארדו סמואלס שעבור מדובר בקדנציה שנייה בישראל לאחר ששיחק כבר בהפועל ירושלים בעונת 2012/13. היו מי שהרימו גבה על ההחתמה בהתחשב בעברו: מצד אחד הג'מייקני מחזיק ברזומה מקצועי מרשים הכולל את ה-NBA ומנגד הוא היה מעורב בבעיות משמעת שליוו את הקריירה שלו.
1 צפייה בגלריה
סמארדו סמואלס. רוצה לשחזר את היכולת מהיורוליג
סמארדו סמואלס. רוצה לשחזר את היכולת מהיורוליג
סמארדו סמואלס. רוצה לשחזר את היכולת מהיורוליג
(צילום: ראובן שוורץ)
בסופו של דבר הקבוצה מהשרון החליטה לתת לו את הקרדיט. "ברגע שהציעו לנו אותו וראינו שיש לו רצון לבוא ולשחק, שמחנו. שחקנים מחוברים אליו ואוהבים אותו", מסביר אלון שטיין, מאמן הקבוצה. גם עוזר המאמן רז בוזגלו חושב כמוהו. "הוא בחור מקסים ומקצוען אמיתי שכיף לעבוד איתו". נראה שעד כה הרומן מצליח וסמואלס (32) מרוצה ושלם עם הצטרפותו למועדון.
למה דווקא הוד השרון?
"המצב לא היה פשוט בגלל הקורונה והיה קשה למצוא מקומות. אני אוהב את ישראל וזו הזדמנות טובה עבורי לשחק פה ולהראות את היכולות שלי".
מה אתה מביא איתך להוד השרון?
"בהתאם לנסיבות העונה יהיה נחמד לשחק כדורסל ולהישאר בכושר. אתרום את כל היכולות והניסיון שלי. יש פה קבוצה טובה ואני מקווה שנעשה עונה מוצלחת ותוך כדי אחזור ליכולות שלי כשחקן ברמות שהייתי בהם ביורוליג וביורוקאפ. המטרה שלי בהגעה לכאן היא לבנות את הכל מחדש ולחזור חזרה למקומות שבהם הייתי".
אם כבר חזרת לישראל, למה לא לליגת העל?
"אני אוהב את ישראל. רציתי מאוד לחזור. יהיה נחמד אם בהמשך אשוב לשחק בליגה הראשונה".
דעתך על הכדורסל בישראל.
"תחרותי מאוד, פיזי, מהנה ואתלטי. האנשים פה ממש אוהבים כדורסל למרות שמבאס שאי אפשר להרגיש את האהבה הזו בגלל הקורונה".
יש כבר מחשבות ליום שאחרי הפרישה?
"אני חושב שעבורי טוב לעשות משהו שקשור לכדורסל, אולי לאמן אולי להיות מאמן אישי".
ומה עם התואר בתקשורת שעשית בלואיוויל?
"למדתי תקשורת וזה עזר לי במהלך הדרך. הסיבה שלמדתי את התחום הזה היא כי ידעתי שאהיה שחקן מקצועי ואצטרך להתמודד בין היתר עם תקשורת".
דעתך על מכבי ת"א של העונה?
"לא ראיתי את כל המשחקים, אבל אני מכיר את המועדון ואת היסטוריה ואני בטוח שהצוות שלהם הוא מספיק טוב וחזק והם יעמדו בציפיות".
דני אבדה מתאים לרמות הגבוהות? לדעתך, יגיע רחוק?
"לאבדיה יש את התמיכה של כל המדינה וזה מתכון להצלחה. אני רואה אותו מצליח בגדול בזכות התמיכה הזו שחשובה מאוד. בינתיים הוא נראה טוב. יש לו מקום להשתפר, אבל השמיים הם הגבול עבורו" .
כמה מילים בעברית?
"אני יודע קצת מילים בעברית, אני מצליח להבין אבל בעיקר יודע להגיד 'סבבה'".

זיכרון רע

בקיץ האחרון דיווח העיתון הספרדי 'מונדו דפורטיבו' כי סמואלס תקף אדם בראשו עם מקל ופצע אותו. סמואלס עוכב על ידי משטרת ברצלונה. פרסום נוסף בהמשך עידכן על מעצרו על ידי פקחים עירוניים בברצלונה בטענה שנסע ברכבו באזור השייך להולכי רגל בלבד כשהוא ללא דרכון ורישיון נהיגה. "מה שקרה בברצלונה היה חוויה רעה בחיים שלי. משהו שאני עובד כדי להתגבר עליו ורוצה לשים מאחור. לכולם יש את הרגעים הלא טובים בחיים וזה מה שקרה לי. הנזק נעשה כבר ואין מה לעשות. אני מנסה לאסוף את השברים ולהמשיך קדימה.
"זה היה טרגי. הייתי בחופשה בברצלונה ונתקלתי בכמה אנשים לא טובים ואז קרו דברים לא כפי שרציתי שיהיו. לא באתי לשם במטרה לעשות משהו רע. רק רציתי לנפוש וזה הפך למשהו פחות טוב".
ולסיום, איפה נראה את סמארדו סמואלס בגיל 40?
"אין לא מושג. כל יום שאנחנו שורדים את הקורונה זה מבורך ויש לי עוד דרך ארוכה עד לשם".
סמואלס שיחק שנתיים וחצי בקליבלנד קאבלירס מה-NBA וכיכב גם בשורות אולימפיה מילאנו, ברצלונה, ג׳יאנגסו דראגונס, ניו באסקט ברינדיזי, פרטיזן בלגרד, לימוז' ופאניוניוס.